close
تبلیغات در اینترنت
رسانه برتر سبک زندگی
بازدید : 17| تاریخ : یکشنبه 08 آذر 1394| نویسنده : مهدی شجاعی | موضوع : سبک زندگی اسلامی ,


چون بلبل مست راه در بستان یافت
روی گل و جام باده را خندان یافت
آمد به زبان حال در گوشم گفت
دریاب که عمر رفته را نتوان یافت
حکیم خیام
کمال استفاده از زندگی وظیفه‌ی هر انسانی و هر کس باید به آن فکر کند وقتی فقط یکبار شانس زندگی در این کره را دارید، چرا بیشترین استفاده را از آن نبرید؟ باید سعی کنید بیشترین استفاده را از تک تک فرصتها، امکانات موجود و در مجموع لحظات زندگی ببرید.

1. کارهایتان را به فردا نیندازید

همه‌ی ما عادت داریم بگوییم، "خب، باشد برای فردا!" اما در اصل چیزی که باید بگوییم این است، "خب، بگذار همین الان این کار را انجام بدهم." زندگی در لحظه‌ی حال و انجام کارها بجای به تاخیر انداختنشان از جمله‌ی بهترین عادت‌هایی هستند که هر کسی می‌تواند داشته باشد، چه بخواهد کمال استفاده را از زندگیش ببرد چه نخواهد.
اگر بخواهید بیشترین استفاده را از عمر گران‌مایه ببرید زندگی در لحظه و دم را غنیمت شمردن اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. واضح است که این عادت کمک بسیاری به شما خواهد کرد. بد نیست امتحان کنید. کار امروز را به فردا نیفکنید.

2. با افراد جامعه‌ی خود در تماس باشید

هروقت کاری انجام می‌دهید آن را با تمام وجود انجام بدهید. حتی اگر تمایل چندانی هم به آن کار ندارید از وجودتان برای آن مایه بگذرید. با این کار حسرتی نمی‌ماند که چه‌ها که نمیتوانستم بکنم. عضو فعالی از جامعه‌ی خود باشید.
دواطلب بشوید و در مسجد کمک کنید، فضای سبز را پاکیزه کنید و یا به سالمندان کمک کنید. وقتی دست به این کارها بزنید متوجه می‌شوید که چه احساس فوقالعاد‌ه‌ای وجود شما را پر می‌کند. عواطفی که در قالب کلمات نمی‌گنجد و باید با قلب خود تجربه کنید.

3. از هر فرصتی برای لذت بردن استفاده کنید.

فرقی نمی‌کند چه حسی دارید و در چه حال و هوایی هستید، از هر لحظه لذت ببرید. وقتی تک‌تک نفس‌هایی که در این کره‌ی خاکی نصیب شما شده را غنیمت بشمارید زندگی برایتان آسانتر می‌نماید و حیات ارزش پیدا می‌کند. سپاسگزار باشید. خدا را شکر کنید.
وقتی قدر چیزهایی که در اطرافتان وجود دارد را بدانید، هر چیزی بهتر بنظر میِ‌آید. زندگی را به چشم هدیه‌ای ببینید از طرف خداوندگار آسمان‌ها. لطفی به خودتان بکنید و هر فرصتی را برای شاد بودن و لذت بردن غنیمت بشمارید. قدر فرصتی که برای زیستن به شما داده شده را بدانید. باور کنید که اگر این کار را بکنید حالتان هزار بار بهتر می‌شود! احساس بهتری پیدا خواهید کرد! این روش تجربه‌ی شخصی بسیار خوبی برای من بوده است..

4. قدرشناس باشید.

بجای این که مدام در پی بیشتر و بیشتر باشید قدر هر آنچه که دارید را بیشتر بدانید. همیشه باید قدرشناس باشید حتی وقتی که کارها آنطور که شما می‌خواهید پیش نمی‌روند. چیزهای زیادی هست که باید قدرشان را بیشتر بدانید: خانواده، دوستان، خانه، غذا، کار. شاید همه‌ی این‌ها را یکجا نداشته باشید اما برای آنچه که دارید قدرشناس باشید..
همه‌ی این داشته ها را باید محترم شمرد چون به آسانی به دست نمی‌آیند و با ارزش‌های مادی جبران نمی‌شوند. قدر هر آنچه که به شما داده شده را بدانید. ضمانت می‌کنم که کارها به بیشتر به میل شما پیش برود. زندگی‌تان، همان رویایی می‌شود که همیشه در سر داشتید. قدرشناسی احساس سبکبالی، نشاط و شادی بسیار بیشتری به شما هدیه می‌دهد. و باز هم باید بگویم که این توصیه هم تجرب‌هی شخصیم بوده است. بد نیست شما هم امتحانی بکنید.

5. شکرگذار باشید.

همیشه شکرگذار باشید. کمترین چیزی که باید برای آن شکر گذار باشید این است که یک روز دیگر آمده و شما فرصت زیستن دارید. به آن‌هایی فکر کنید که حاضرند همه‌ی چیزهایی که داشته‌اند را بدهند و یک دقیقه دیگر بر این کره‌ی خاکی باشند. با شکر کردن برای همین چیزهایی که کوچک و ساده می‌پندارید، هزاران بار بهتر و شادتر خواهید بود.
هیچ احساسی بهتر از این نیست که از داشتن هر آنچه که دارید شاد و خرسند باشید. به کسانی فکر کنید که حتی شرایط ضروری زیستن را هم ندارند. به یاد داشته باشید که اقبالتان بلند بوده که هر آنچه در اختیار دارید را داشته باشید. پس، شاد باشید و از فرصتی که به شما داده شده کمال لذت و استفاده را ببرید. هیچ نعمتی بالاتر از حس شکرگزاری و قدرشناسی نیست.

6. به نیازمندان کمک کنید.

کمک به نیازمندان از اصولی‌ترین پایه‌های انسانیت است. به بیان دیگر، کمک به دیگران مساوی انسانیت است. کمال استفاده را از زندگی بردن در گرو تحقق این کار انسانی است. به هر نحوی که می‌توانید به دیگران کمک کنید و با این کار کمال استفاده را از عمر خود برده‌اید چون انسانیت را تجربه کرد‌هاید.
اگر دیدید کسی در مقابل شما به کمک نیاز دارد درنگ نکنید و بشتابید. می‌دانید که از هر دست بدهیم از همان دست هم می‌گیریم. بله این که می‌گویند هر چه کنی به خود کنی حقیقت است. پس نیکی کنید و نیکی به سوی شما برمی‌گردد. شاید شما هم نیازمند نوعی کمک بشوید. صبر کنید... نوبت شما هم می‌رسد. لحظه‌ای که صبرتان تمام شده و با لطف دیگری همه چیز درست می‌شود. شما امروز آن دیگری باشید که لطفش شادی بخش است..

7. به فعالیت‌هایی بپردازید که از آنها لذت می‌برید.

کارهایی بکنید که واقعا شما را سرحال می‌آورند. بیرون بروید و کاری بکنید که برایتان لذتبخش است، می‌خواهد اسب‌سواری باشد، یا ماهیگیری، یا دوچرخه‌سواری در فضای سبز یا حتی سرزدن به یک دوست. هر روز یکی از کارهایی که برایتان شادی بخش و نشاظ آور است را انجام بدهید.

8. کارهای تازه یاد بگیرید.

وقتی چیزهای نو می‌آموزیم افق دیدمان را فراتر می‌بریم و جهان درونمان وسعت میابد. می‌توانیم دنیایمان را با آموختن یک زبان جدید، سفر کردن، و یا دیدن مکان‌هایی که ندیده‌ایم وسعت ببخشیم. هدف این است که دید شما را بازتر کند،هر چیز خوبی که می‌خواهد باشد. تسلیم شوید و آنچه خداوندگار عالم هستی پیش پایتان قرار می‌دهد را بپذیرید. چیزهای زیادی برای یادگرفتن هست! فقط کافی است چشمهایت را باز کنی! دنیا زیر پاهای تو است. چشم دلت را باز کن. اما خودمانیم... یادت نرود گاهی هم بخوابی!


اگه دمو یا لینک دانلود خراب بود یا هر مشکلی تو این پست بود از پایین به ما اطلاع دهید
فقط کافیست کد امنیتی زیر رو وارد کنید و بعد روی گزینه گزارش خرابی لینک کلیک کنید تا خرابی برای ما ارسال شود