close
تبلیغات در اینترنت
رسانه برتر سبک زندگی
بازدید : 8| تاریخ : دوشنبه 23 آذر 1394| نویسنده : مهدی شجاعی | موضوع : سبک زندگی مهدوی ,


مسعود دریس / معاون طرح و برنامه بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

 

سبک زندگی مهدوی ناظر به زندگی یک فرد منتظر در یک نظام اجتماعی پرورش یافته و هدفمند در مسیر موعودگرایی و موعودباوری است و به همین شکل چه در خانواده، چه در محل کار، چه زندگی اجتماعی دارای ویژگی‎های مختلف است. امام علی علیه السلام به مردمان عصر خود می‎فرمودند «بدانید که هر کسی امامی دارد که به او اقتدا می کند و از نور علم او بهره می‎برد... بدانید که شما نمی توانید همچون من باشید اما با ورع و کوشش بسیار و عفت و اصلاح و از بین بردن نقص‎ها مرا یاری کنید»؛ این توصیه نشان می‎دهد که نخستین گام در راه یاری امام موعود، مربوط به اموری در حوزه زندگی فردی است و گام بعدی در جهت خدمت به موعود و یاری امام عجل الله تعالی فرجه الشریف، تلاش در جهت آشنایی دیگران با این حقیقت بزرگ است.

 

دکتر ابراهیم شفیعی سروستانی

 

انتظار، بیان گر رویکرد نظری و عملی شیعیان در دوران غیبت تا رسیدن به آرمان مهدویت است و لازمه این رویکرد خاص، در پیش گرفتن سبک خاصی از زندگی است که به نوعی خلاصه و عصاره‌ی هم‌ی ویژگی های مثبت مطرح شده در آموزه های اسلامی است. معتقدیم که انتظار، چیزی جز فرهنگ ناب شیعی نیست و فرهنگ انتظار، دقیقاً استمرار خط ولایت و امامت، در دوران غیبت و عامل اتصال شیعه به امامشان، در دوران غیبت است و آن چه از آموزه های دینی می فهمیم، این است که مردم باید به همه تعالیم اسلامی عمل کنند تا منتظران واقعی باشند. امام زمان، شاخص و معیار زمان ماست و ما با آن حجت، سنجیده می شویم. بنابراین، ما به عنوان منتظر، اگر بتوانیم به خوبی امام را بشناسیم و رضایت او را کسب کنیم، می توانیم بگوییم که سبک زندگی مان منتظرانه و همراه با اعتقاد مهدوی است.

 

استاد رضا شجاعی مهر

 

دین اسلام در سه حوزه، ظهور و بروز دارد: حریم شخصی که آداب فردی را در بر می گیرد و در بعد مادی و معیشتی نیز دستوراتی دارد و حوزه روابط اجتماعی که انسان ها را گوشه گیر و منزوی نمی کند بلکه روابط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را تهذیب می کند. حوزه‌ی کمال شناسی و غایت شناسی به عنوان سومین بعد آن است، این حوزه رابطه‌ی شخص و اجتماع را با مبدأ هستی ترسیم می کند و نشان می دهد که سبک زندگی دینی به طور عام و زندگی مهدوی به طور خاص در زندگی به دنبال مطالبات شخصی نیست بلکه در جستجوی ورای آنها است. در سبک زندگی مهدوی این سه حوزه برجسته است و مهدویت به این سه زاویه شکل می دهد، مهدویت زنجیره‌ی حریم فردی، حوزه روابط اجتماعی و حوزه کمال شناسی را به یکدیگر مرتبط می کند و به سرانجام می رساند. امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف اساسی ترین گزاره ای است که در سلوک دینی، نقش آفرینی می کند.

 

استاد محمدمهدی ماندگاری

 

سبک زندگی، فقط قالب زندگی نیست. سبک زندگی قالب و محتواست. روح و جسم زندگی است. ظاهر و باطن زندگی است. سبک زندگی عبارت است از: اولاً، نگاه به زندگی و عالم هستی (یعنی افکار و عقاید)؛ ثانیاً، احساس نسبت به زندگی که همان حب و بغض نسبت به افراد، افعال و اشیا است و ثالثاً برنامه ها و روش ها و رفتارهای ما. نگاه، ناشی از افکار و باورهاست و حب و بغض ها، ناشی از احساسات و علاقه ها و برنامه ها و روش ها و رفتارهای زندگی برخاسته از آنها. اگر این را به عنوان تعریف سبک زندگی در نظر بگیریم، در این صورت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به روزترین بشر می باشند.

 

استاد حسن عرفان / مدرس حوزه و دانشگاه

 

در دین مبین اسلام، انتظار و امید، تنها در مسأله ظهور خلاصه نمی‌شوند بلکه مواجهه با مشکلات و امید و انتظار، در رفع حل آن نیز یک انتظار ارزشمند و با ارزش است.
یکی از مهم ترین و اصلی ترین اثر ناامیدی در وجود یک انسان خودکشی و خلاص کردن خود از این مشکلات است که به یک معضل بزرگ در جهان غرب تبدیل شده است. اما دین اسلام دین امیدها و آرزوها است و برای افرادی که از زندگی ناامید می شوند عذاب الهی نازل خواهد شد. باید دانست که انتظار و امید بر حل مشکلات، حتی می تواند زمینه ساز ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

 

استاد محمدباقر حیدری کاشانی

 

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، عین الله و سرچشمه زندگی است. بهترین راه کار عملی برای برقراری ارتباط با این سرچشمه زندگی و نزدیکی به سبک زندگی مهدوی، ادب حضور است یعنی خودمان را در محضر حضرت ببینیم و مطیع محض در ولایت و امامت بشویم و تسلیم محض بشویم. در این جهت بهترین الگو حضرت ابوالفضل است. ببینیم که ایشان با امام زمانش یعنی امام حسین علیه السلام چه پیوندی برقرار کرد؟ ایشان سراسر عشق، معرفت و ادب بود.

 

دکتر غلامرضا بهروز لک / عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام

 

متأسفانه قضیه مهدویت در کشور عملیاتی و راهبردی نبوده و این رویکرد باید تغییر کند. یکی از کارهایی که باید منتظران در عصر غیبت انجام دهند، برنامه ریزی است به گونه ای که مهدویت را تبدیل به شیوه و سبک زندگی کنیم، یعنی شهر و زندگی خود را با استفاده از تکنولوژی روز، اسلام سازی کنیم البته در این جهت باید از نگاه عوامانه و عجولانه در حوزه مهدویت پرهیز کنیم.

 

استاد حسین دهنوی

 

سبک زندگی مهدوی همان سبک زندگی اسلامی و زندگی مهدوی همان انجام واجبات و ترک محرمات است. کشور در نهادینه کردن سبک زندگی مهدوی پیشرفت زیادی داشته اما تا رسیدن به زندگی مطلوب حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باید تلاش کنیم و در این مسیر قطعاً با رعایت آداب اجتماعی، جامعه ما مهدوی می شود.

 

دکتر حسن عباسی

 

جامعه مهدوی را نمی توان با نرم افزار غربی ایجاد کرد. پانزده سال است که رهبر انقلاب از زمانی که رئیس جمهور بود تا الآن فریاد می زند که لباس ملی چه شد، ما متأسفانه یک مرکز طراحی لباس ملی نداریم، الآن تنها لباس ملی در ایران چادر خانم هاست و بقیه لباس ها با مدل غربی، از این گزینه بگیرید تا پیتزا، پپرونی و فرم دکور خانه و آشپزخانه. آرام آرام غربی سازی بر جهان سیطره پیدا می کند و راه بیرون رفت از این قضیه و «مهدوی شدن»، مهاجرت است و قدم اول تغییر در نحوه پوشش است تا مسائل دیگر. اگر داعیه اسلام و مهدویت داریم نقش و رسالت ما و نسل بعدی، تبیین مؤلفه ها است.

 

محمد یوسفیان / مسئول واحد کودک و نوجوان مرکز تخصصی مهدویت قم

 

تمام انسان ها در زندگی خود به دنبال الگوبرداری و داشتن سبک زندگی به طور آگاهانه و ناآگاهانه هست اند، بنابراین در تربیت نسل مهدوی باید به این نکته توجه داشت که کودکان در گفتار و رفتار خود به سبک و روش پدر و مادر و دوستان خود عمل می کنند. بنابراین باید در این مسیر عملکرد خود را بر مبنای رضایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار دهیم که اگر در این راه موفق شدیم، کودکان نیز همگام با ما عمل خواهند کرد. اگر ما مفاهیم مهدوی را در رفتار و کردار خود وارد کنیم، کودکان را از پایه وارد زندگی مهدوی کرده ایم و می توانیم هم زمان با بزرگ شدن کودک یک دانش آموز مهدوی، یک دانشجوی مهدوی و یک متخصص مهدوی تربیت کنیم.

 اگه دمو یا لینک دانلود خراب بود یا هر مشکلی تو این پست بود از پایین به ما اطلاع دهید
فقط کافیست کد امنیتی زیر رو وارد کنید و بعد روی گزینه گزارش خرابی لینک کلیک کنید تا خرابی برای ما ارسال شود